Potkan-priateľ človeka


Starostlivosť o zovňajšok

  Niekedy je skrátka NUTNÉ potkaníkovi "pomôcť".

Strihanie pazúrikov

Ak nepúšťate potkana behať na voľno po byte a je taký lenivý, že sa mu nechce šplhať po konári v klietke, jeho pazúriky nemajú príležitosť obrúsiť sa a musíte mu pomôcť. Hlavným dôvodom nie je to, že vám doškriabe celé rameno až s ním niekam pôjdete, dôležitejšie je to, že by pri hierarchických bojoch s ostrými, dlhými, špicatými pazúrmi mohol veľmi škaredo poraniť spolubývajúceho, mohol by sa zaseknúť do koberca, hamáku, šatov a strhnúť si pazúr, a čo je zlé pre samotného potkana - pri čistení a škrabaní si takýmito ostrými pazúrmi poškodzuje kožu a zanáša si do nej kadejaký bordel, ktorý môže spôsobiť zápal a potkan sa škrabe viac a viac a... Navyše prerastené pazúry majú tendenciu zatáčať sa, pretože rastú v akomsi oblúku, a až prerastú, zapichnú sa zospodu do prsta, prípadne nohy (toto zatáčanie je dobre vidieť na vnútorných prstoch zadných nôh). Ani to nie je potkanovi priveľmi príjemné.

Niektoré potkany si samé robia manikúru a pedikúru, niektoré nie.. Vtedy musíte pristúpiť k činu, naučiť sa rýchlo a šikovne pazúriky ostrihať, a z tejto činnosti urobiť pravidelnú činnosť - podľa toho ako potkaníkovi pazúriky rastú.. Nie je to nič ľahkého, najmä pre začiatočníka... potkan sa myká, šklbe a chce sa vyvliecť - nie preto, že by ho to tak strašne bolelo (aj keď potkani sú veľkí herci), ale preto, že mu nie je po vôli pevný stisk. Kým ho naučíte nemykať sa, a aj vy si na túto činnosť zvyknete a naučíte sa najlepší chvat. Môžem vám poradiť dva zlepšováky: potkana vám môže pridržať druhá osoba (aj keď mne osobne druhá osoba nesmierne zavadzala, a tak od prvého strihania strihám sama), nech sa nebojí potkana pevne držať, aby sa nevyšmykol. Vy len chyťte nohu, na ktorej budete strihať a o chvíľku to bude hotové :) Alebo druhá vec (a tú som praktikovala ja) - potkana zamotajte do uteráku (bacha ale aby ste mu neubrali kyslíku) a nechajte trčať len zadné nohy, resp. prednú časť tela.

Ak máte napriek tomu problémy potkana udržať v kľude, snažte sa mu ostrihať aspoň tri prostredné prsty na zadných nohách - je to len pre jeho dobro. Stačí, keď odstrihnete priesvitné špičky, časom sa naučíte aký kus môžete odstrihnúť. Dobré je, keď pazúriky potom obrúsite pilníkom (alebo môžete skúsiť len pilníkovanie) - prst, ktorý budete brúsiť držte pevne v ruke, aby ste ho nevykrútili. Nebudem vám klamať, pilníkovanie znášajú potkany ešte horšie než strihanie :) Môže sa stať, že zastrihnete príliš veľký kus pazúrika, pokan zapiští a potečie krv - nebojte sa, krvácanie ľahko zastavíte, keď konček prsta stisnete na chvíľu v prstoch, prípadne môžete priložiť aj servítku, múku alebo traumacel. Na fotkách som ja, ako strihám pazúriky Ájovi na jednom zraze v Piešťanoch, fotky fotila Winnie. Tento chvat na nich používam vždy - ale čím je potkan väčší, tým ťažšie ho občiahnem, no moje potky už sú na tento úkon zvyknuté a priveľmi sa nemykajú.

Kúpanie

Vo všeobecnosti platí zásada, že sa potkan vždy umyje sám.

Niekedy je okúpať potkana priam nutné - ak má parazity (všenky, svrab,...) a z nejakého dôvodu nepoužijete prostriedok, ktorý sa kvapne medzi lopatky, ale napríklad Diffusil V, Orthosan - vo forme šampónu (čo uprednostňujem pred použitím rovnomenných prostriedkov vo forme spreju), prípadne vám veterinár naordinuje kúpeľ v Peroxiderme, či podobnom liečivom šampóne - vtedy sa kupšaniu nevyhnete :)

Väčšina potkanov vodu bytostne neznáša, a tak budete doškriabaní a vystavení srdcervúcemu pískaniu. Niektoré potkany ale vodu milujú (ale to bude mizivé percento :D).. Ja som potky viedla k vode odmalička, môžete im v lete dávať misu alebo lavór s vodou a možno v niektorom objavíte malú vydričku :o), prípadne im môžete dávať na zabavenie do misky s vodou mrazenú zeleninu, obilie (ak ho vôbec jedia), dropsíky a potkany budú loviť a loviť a aspoň stratia trochu tej nenávisti k vode a kúpeľ budú lepšie znášať.

Po kúpeli potkaníkovi rukami jemne vymačkajte zo srsti prebytočnú vodu (moje potkany sú vždy ako hubky :D) a zabaľte ho do prichystaného uteráka. Ak má mokrú hlavičku (vždy ale dbajte o to, aby si ju nenamočil a nedostala sa mu do uší voda), utierajte mu ju rožkom uteráka, potom ho celého vytrite. Dobré je zvyknúť potkaníka na fén a ten vždy používať. Predtým než ho vrátite do klietky, musí byť potkan úplne suchý!

Ak je váš potkan pri kúpaní priam neznesiteľný a neviete si s ním rady, usaďte si ho na kolená a otierajte ho navlhčenou handričkou - účinok bude síce menší, ale aspoň nejaký.

V lete býva potkanom často veľké teplo, okrem zmienených hier a bazénu odporúčam semtam potkany nastriekať teplou (vlažnou) vodou v rozprašovači - častokrát je to pre ne príjemné osvieženie, aj keď z toho sprievodného zvuku majú strach.

Zdroj: www.potkan.sk