
Potkan-priateľ človeka
Jedného alebo viacerých potkanov
Aj tu existujú určité poznatky nadobudnuté skúsenosťami chovateľov a skúmaním potkanej etológie.
Pri výbere pohlavia by ste mali vedieť
Ak máte na potakníka viacej času, chcete väčšieho maznáčika a pohoďáka a plánujete zostať pri jednom indivíduu, vyberte si samčeka. Samci znášajú samotu lepšie než spoločenské, hravé samičky. Samičky sú viacej aktívne, všade musia byť, všetko musia vidieť , všetko preliezť a často aj označkovať (to už dávno nie je len výhradou samcov), sú veľmi živé, aktívne, možno ich nazvať aj hravými, ale samotu znášajú horšie. Samčekovia sú v dospelosti (mláďatká a puberťáci sú taktiež živší) pohodovejší, kľudnejší, z čoho vyplýva aj ich prítulnosť, dalo by sa povedať, že sa aj ľahšie ochočujú.
Ak beriete svojho prvého potkana z obchodu, alebo máte inú možnosť, len nie vziať potkana z ChS , mali by ste vedieť ako rozpoznáte samčeka od samičky:
Vo veku 4-5 týždňov majú samčekovia pod chvostíkom zo všetkých strán viditeľné guľky (alebo skôr gule :D). Môže sa ale stať, že je vývoj trochu omeškaný, alebo sú potkaníky príliš malé a gulky vidieť nebudú alebo mu z nejkého dôvodu nezostúpili z brušnej dutiny, prípadne si nie ste 100%ne istý, či je potkan, ktorého stískate v ruke a už by ste ho mali najradšej doma, naozaj samček. Bol by dosť veľký problém, ak doma už jedného máte, a priniesli by ste si k nemu samičku, alebo naopak... Vtedy si prezrite potkana zospodu, aj zozadu, pozorne si všímajte pohlavné orgány. Samičky majú totižto vylučovací a análny otvor tesne za sebou, samčekovia majú medzierku na gulky :) Ak by ste si ani po takejto prehliadke neboli istí, potom dvoma prstami jemne stlačte toho pipíka, ktorým potkan čurá - ak z neho "niečo" vylezie potom je to samček (a to niečo je jeho penis), ak nie, a za pipíkom je otvor, potom to je to samička (a otvor je vaginálny otvor).
Pri rozhodovaní o počte potkanov by ste mali vedieť
Všetko záleží hlavne od toho, koľko máte času, nemalú úlohu hrajú aj financie (klietky sú celkom drahá záležitosť a nie vždy sa podarí zohnať veľkú z druhej ruky) a aká je vaša predstava o potkanovi ako domácom miláčikovi. Ako som spomínala vyššie, ak plánujete len jeden prírastok (a verte mi, že časom určite začnete rozmýšľať o ďalšom), zvoľte jedného samčeka. Jeden potkan k vám rýchlejšie "prirastie", a ak to bude samček, občasná samota mu nebude toľko vadiť.
Samotnú samičku neodporúčam, vždy chovajte samičky minimálne vo dvojici už z vyššie spomínaných dôvodov.
Ak by ste chceli viacero samčekov, kúpte ich naraz (veľmi dobré je, ak sú z jedného vrhu, prípadne z odlišných, ale cca rovnako starí), pretože ak si v samčekovej puberte (alebo až dospelosti, či starobe) zmyslíte, že chcete druhého potkana, nemusí to dopadnúť najlepšie a môžete skončiť s dvoma klietkami. Moje osobné skúsenosti s pridávaním samčekov dopadli celkom dobre, jednu dobu žilo spolu 6 potkanov – medzi najmladším a najstarším bol rozdiel pol roka.
Vo všeobecnosti sa vraví, že postupné pridávanie samičiek je ľahšie zvládnuteľné, ale neberte to ako garanciu toho, že sa žiadny problém nevyskytne. Bohužiaľ poznám aj prípady zranení, pár dokonca fatálnych (a také zahryznutie do krku je bleskové)...
V zásade by ste nemali očakávať zázraky, k zoznamovaniu pristupovať opatrne a zodpovedne - nebudem sa veľmi rozpisovať, prídite sa poradiť na naše fórum :)
Tak nezabúdajte, hoci sú potkany tvory spoločenské a nadmieru inteligentné, potrebujú kamarátov svojho druhu, aby si mali s kým pokecať, pohrať sa, čistiť si navzájom kožuchy, ale aj kradnúť si jedlo, semtam sa trochu pobiť a povyvádzať kopu vecí, z ktorých vás neraz bude brať šlak :)
Zdroj:www.potkan.sk